МИГ „Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“ е сред одобрените 25 нови местни инициативни групи

януари 8, 2018
Автор: Веселин Михов

image

МИГ „Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“ е сред одобрените 25 нови местни инициативни групи по подмярка 19.2 от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. Това е третата местна инициативна група, създадена между общините Трявна и Дряново – първата Сдружение „МИГ – общини Драново и Трявна“ е създадена през 2007 г., но не получава финансиране; втората – СНЦ „МИГ Трявна-Дряново – Земя на майстори“ е създадена през 2010 г. и получава финансиране за подготвителни дейности, но стратегията й не получава одобрение.

Над 7,3 милиона лева ще влязат в двете общини в периода на изпълнение на проекта. Бизнесът, НПО – секторът и общините ще имат възможност да кандидатстват за финансиране на проекти по мерки, отнасящи се към Програма за развитие на селските райони, Програма за развитие на човешките ресурси, Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, Оперативна програма „Околна среда“ и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

МИГ „Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“ има екип за управление на стратегията, състоящ се от изпълнителен директор, двама експерти и технически сътрудник. Сдружението ще отвори два офиса в общините Дряново и Трявна, където всеки желаещ ще има възможността да получи информация по отношение на възможностите за финансиране на проекти към местната инициативна група, както и консултации при разработване на самите проекти. Офисът на Местната инициативна група в Трявна ще бъде разположен в НЧ „Пенчо Славейков 1871“.

Официалният сайт на МИГ-а се намира на адрес http://mig-dryanovo-tryavna.eu/

Сдружение „Местна инициативна група Дряново и Трявна в сърцето на Балкана“ обхваща всички населени места на двете общини – Дряново и Трявна.

Сдружението допринася за реализиране на местните нужди и инициативи, следвайки принципите на ОСП на ЕС и други финансиращи програми за развитие на територията в сферите на: подобряване качеството на живот и разнообразяване на икономическите дейности в селските райони чрез развитието на услугите и бизнеса, осигуряване на възможности за заетост, цялостно и хармонично развитие на хората, особено в селата и малките населени места, съдейства за генериране и реализиране на нови идеи чрез мобилизиране на собствените ресурси, работа с млади хора, насърчаване на социалното приобщаване и намаляване на бедността; прилагане на интегриран подход към околната среда чрез съхраняване и опазване на околната среда и насърчаване на ресурсната ефективност, включително дейности за превенция и управление на риска и за използване потенциала на културното наследство; фокусиране върху иновациите чрез насърчаване на въвеждането им в практиката.